Trumpalaikis projektas rašytinei kalbai plėtoti „Raidelių pasaulis, mano pasakos herojus”

„Kleviukų“ grupės vaikai ir ikimokyklinio ugdymo mokytoja Sandra Martinkutė-Grigaitienė vykdė dviejų savaičių trukmės rašytinės kalbos projektą „Raidelių pasaulis, mano pasakos herojus“. Rašytinė kalba lavina atmintį, susikaupimą, taisyklingą garsų tarimą. Vaikai su rašymu susipažįsta anksti, kai tik pradeda įvairiomis meninės raiškos priemonėmis keverzoti, braukyti įvairias linijas. Ikimokyklinukams pasakos  praplečia akiratį apie juos supantį pasaulį, padeda suaktyvinti dėmesį, lavina vaizduotę, kalbą, smalsumą, atmintį. Projektą pradėjome nuo knygelių vartymo, jų skaitymo ir aptarimo. Ugdytiniai vartydami knygeles pastebi ne tik raideles, bet ir paveikslėlių sekas. Projekto metu visiems vaikams buvo suteikta galimybė sukurti savo pirmąją knygelę – pasaką, sugalvoti jai pavadinimą ir ją pristatyti draugams. Kad vaikai suprastų kaip kuriama knygelė – pasaka, susipažinome su knygomis „Trys paršiukai“, „Gražuolė ir pabaisa“. Į pasakos kūrimą visi vaikai įsijungė labai aktyviai ir noriai, sugalvojo pasakos pavadinimą, įdomiai ir kūrybiškai iliustravo pasaką, skirtingus pavadinimus, apibendrino apie ką  bus rašoma. Vaikai sukūrė šias pasakas: „Snieguolė su keturiais nykštukais“, „Haris Poteris ir visi vaikai, ir ragana“, „Trys paršiukai“, „Raudonkepuraitė“,  „Snieguolė“, „Snieguolė su princu ir nykštukais“, „Lapė snapė“, „Trys broliai milžinai“, „Saulė“, „Lapė ir gandras“, „Snieguolė ir gnomas“, „Smurfų pasaka“, „Snieguolė ir princas pabaisa“, „Mergaitė ir kačiukas“, „Tomas ir Džeris“. Džiaugėsi savo ir draugų sukurtomis spalvingomis ir kūrybiškomis pasakomis, dalinosi įspūdžiais kaip sekėsi būti kūrėjais. Visas pasakas aprašė tėveliai iš to, ką  papasakojo vaikai. Ugdytiniai rašė pavadinimus,  savo vardą ir pavardę kaip autoriai, taip  įtvirtino  raidžių žinias. Daug teigiamų emocijų vaikai patyrė kurdami pasakas,  jas piešiant. Vyko kūrybinis ir grupinis darbas. Visas pasakas mes perskaitėme ir surišome į vieną rašytinės kalbos pasakų knygą. Vaikai sužinojo, kad užrašyti garsai tampa raidėmis. Projektas praplėtė vaikų žinias apie rašytinę kalbą, suteikė galimybę kurti, vaikai sužinojo, kad galima patiems kurti pasakas. Dabar „Kleviukų“ grupė turės mūsų pačių kurtą pasakų knygą.