Trumpalaikis projektas rašytinei kalbai plėtoti „Mūs piršteliai juda, pluša“

 

„Pagrandukų“ gr. ugdytiniai kartu su mokytojomis Neringa Švediene, Dalia Kazlauskiene, logopede Sigita Denikyte ir mokytojų padėjėja Danute Baniene š m. gegužės 3-7 d. vykdė trumpalaikį rašytinės kalbos srities ugdymui plėtoti skirtą projektą „Mūs piršteliai juda, pluša“.

Ankstyvajame amžiuje raštingumo pradmenys slypi komunikacijoje ir kalboje. Pradedant nuo žvilgsnio, dialogo, kai suaugęs pats paklausia ir pats atsako, nuo istorijų kūrimo, prisiderinant prie vaiko minčių ir pasiūlant naujus žodžius ar posakius turi savo pradžią socialiniuose santykiuose, judėjime ir pojūčiuose, komunikacijoje ir kalboje. Kai rankos, akys ir ausys dirba kartu, atsiranda fonologinis supratimas pasirodantis žymėmis, paliktomis popieriuje, vis tobulesnėmis, daugelio praktikų pagalba pereinančiomis į garsų ir raidžių sujungimą. Rašymas prasideda pirmomis vaiko braukomomis linijomis, taškeliais, kraigalionėmis, atsitiktinai parašytais raidžių elementais, nukopijuotomis raidėmis. Šiuo projektu buvo siekiama tobulinti ugdytinio rašytinės kalbos pasiekimus ir pasiekti geresnių ugdymosi rezultatų. Projekte buvo naudojami įvairūs metodai, skatinantys vaikų rašytinę kalbą ir raginantys domėtis braižymu ar piešimu pirštais per pasirinktą veiklą: šviesos stalo erdvėje su smėliu/manų kruopomis/ miltais, gamtine medžiaga ir kt. Taip pat buvo siekiama įtraukti visus grupės ugdytinius į ugdomąjį procesą, kurio metu skatinti bendrauti, sužadinti vaikų kalbinį aktyvumą, atkreipiant dėmesį į kalbėjimą, įtvirtinti taisyklingo kalbėjimo gebėjimus ir įgūdžius, žaidžiant pirštukų žaidimus: „Birutėlė šeimininkė“, „Kopūstas“, „Pirštų šeiminėlė“ ir kt., skaitant, sekant trumpas, lengvai įsimenamas  pasakas ir vijant siūlų kamuolį „Ropė“, „Senam malūne gyveno senelis…“, „Senis ir senutė“ ir kt. Siekiant, kad ugdytiniai išbandytų įvairiausius meninės raiškos būdus ir priemones, kurie padėtų lavinti akies – rankos koordinaciją, smulkiąją motoriką buvo siūloma piešti, štampuoti merkiant į dažus plastikines šakutes, stalo, buities įrankius, gamtinę medžiagą: bulvių grūstuvę, skirtingų dydžių valymo šepečius, kaštonus, kankorėžius ir kt. Ugdytiniams didelį įspūdį paliko šių priemonių palikti spalvoti antspaudai ant lapo, stebėjosi, kad kiekvienas gali palikti skirtingą dydį ir formą. Smulkiajai motorikai lavinti buvo skiriamos užduotys: verti karolius, statyti bokštus iš makaronų, segti skirtingų dydžių ir spalvų segtukus. Prisijungti prie projekto buvo kviečiami ir ugdytinių tėveliai, kurie kartu su vaikais dalyvavo kūrybinių veiklų virtualioje fotografijų parodoje „Juda kruta maži piršteliai“. Parodos tikslas: užfiksuoti vaiko veiklą, kurioje atsispindėtų pirštelių darbas: konstravimas; dėliojimas; piešimas/štampavimas; vėrimas; pirštų žaidimai; aplikavimas ir kt. Logopedė Sigita pasikvietusi vaikus į STEAM kambarį, vedė veiklą „Mūs pirštukai mažučiukai, bet darbeliai dideli“, skirtą artikuliacinio aparato mankštai („Gandras“, „Varlė“), vykdė pratybas smulkiosios motorikos lavinimui („Varlytė keliauja į svečius“).

 Tikime, kad šiuo projektu padėjome pirmuosius pagrindus ir nutiesėme kelią į vaiko norą pažinti raides, mylėti knygą, kalbą, praturtinome kalbinį žodyną, lavinome vaizduotę, smulkiąją, stambiąją motoriką.

Žodinė paieška

Teisinė forma-biudžetinė įstaiga;
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre.

K. Korsako g. 6A, LT-78359 Šiauliai
Tel. (841) 55 22 27
El.p. eglute@splius.lt

Įstaigos tipas – lopšelis-darželis
Mokomoji kalba – lietuvių
Įm. k. 190529919
Direktorė – Roberta Jankūnienė

Steigėjas

Steigėjas


© 2024 Šiaulių lopšelis-darželis „Eglutė“
NEĮGALIESIEMS