„Norime būti sveiki ir stiprūs“

,,Ežiukų – spygliukų“ grupės ugdytiniai kartu su IU mokytojomis Neringa Švediene, Danute Gravers ir mokytojų padėjėja Danute Kukliene dvi spalio mėn. savaites  įgyvendindami sveikatos stiprinimo programą ,,Sveikas aš, mama ir tėtis“ kalbėjo sveikatos stiprinimo: dantų priežiūros, rankų higienos, sveiko maisto vartojimo, emocinės ir fizinės sveikatos temomis.

Augančiam organizmui ir ne tik labai svarbu subalansuota ir sveika mityba, todėl vaikams buvo pasiūlyta veikla „Vaisių salotos“, kurios metu vaikai patys plovė iš namų atsineštus vaisius, atsargiai pjaustė mediniais peiliukais, vaikams pagalbos reikėjo, tik tuomet, kai reikėjo lupti vaisiams žievelę. Kiekvienas kruopščiai stengėsi supjaustyti obuolius, bananus, apžiūrinėjo vaisių sandarą, ragavo ir įvardino skonius, atsargiai maišė dubenyje supjaustytus vaisius, pylė jogurtą. Veiklos „Morkos – sveika ir skanu“ metu vaikai morkas lygino tarpusavyje, stebėjosi, kaip iš mažų, smulkių sėklyčių gali išaugti ilgos, didelės morkos, bandė savarankiškai skusti jas, padedant mokytojoms, sutarkuoti, maišyti su trupučiu cukraus arba česnaku, aliejumi, ne visi drįso ragauti aštresnių morkų, labiau mėgavosi saldesnėmis. Sveikatingumo veikla skatino savarankiškumą, atsakingumą, tarpusavio bendradarbiavimą, žadino smalsumo jausmą, ugdė sveikos gyvensenos įpročius. Vaikai patikino, kad vaisių ir daržovių salotas kartu su tėveliais gamins ir namuose, augs sveiki ir pilni energijos.

Taip pat norėdami būti sveiki, vaikai sužinojo, jog turi gerti nemažai skysčių. Mokytojos pasiūlė vaikams iš namų atsinešti vaistažolių ir visiems kartu pasigaminti skirtingų rūšių arbatų. Šiltos ir aromatingos žolelių arbatos yra puikus pasirinkimas žvarbiais vakarais, sergant ar peršalus. Į grupę vaikai atsinešė išdžiovintų mėtų, čiobrelių, medetkų, ramunėlių, liepžiedžių lapelių, levandų žiedų, šalavijų. Keletą rūšių vaistažolių: melisų, medetkų, mėtų ugdytiniai priskynė įstaigos įrengtame vaistažolių kampelyje. Ugdytiniai patys skabė, uostė, bėrė arbatžoles į ąsočius, stebėjo, kaip keičiasi jų spalva, struktūra užpylus karštu vandeniu. Atvėsusias arbatas vaikai patys skanino medumi, mėgavosi  vaistažolių  aromatu, įvardino skonį: rūgščios, karčios, švelnios. Šiomis arbatomis galėsime mėgautis ir dažniau, nes nemažai jų buvo atsinešta.

Ne ką mažiau svarbi ir emocinė sveikata, todėl veiklos „Karštos ir šaltos mintys“ (remtasi rekomendacijomis ikimokyklinio ugdymo pedagogui „Žaismė ir atradimai“. „Aš – matomas ir nematomas“) metu ugdytiniai aptarė emocijų pavadinimus, reiškė mintis apie jausmus, bandė pyktį, džiaugsmą pavaizduoti popieriuje, piešė nuotaiką miltuose ir kt.  Paveikslėlių pagalba įvardijo, į ką gali būti panašus supykęs žmogus, mokėsi nusiraminimo ir atsipalaidavimo būdų. Aptariant fizinę sveikatą dauguma vaikų žino, kaip reikia taisyklingai plauti rankas, prižiūrėti dantis, kad šie būtų sveiki ir stiprūs, saikingai leisti laiką prie kompiuterio, TV ar telefono, laiku eiti miegoti. Programos įgyvendinimą vainikavo  paskutinė veikla „Basų kojyčių pertraukėlė“.  Ugdytiniai buvo pakviesti keliauti sveikatos takeliu, pėdų masažui skirtomis priemonėmis, grubios faktūros dėlione, maišeliais su kruopomis, „pėdomis“, dekoruotos sagutėmis, merkti kojas į dubenį su vandeniu ir akmenukais. Po veiklos vaikai buvo kviečiami į lauką, padėti grėbti rudeninius lapus.  Su ugdytiniais vieningai nusprendėme, kad panašias veiklas bandysime įgyvendinti, pakartoti ir ateityje, nes žmogui brangiausias turtas – sveikata, o mes, mokytojos, manome, kad vaikystėje susiformavę sveikos gyvensenos įgūdžiai, padės vaikams išlikti sveikiems visą gyvenimą.