Trumpalaikis projektas sakytinei ir rašytinei kalbai plėtoti „Klausau, girdžiu, kuriu“

„Sauliukų“ grupės vaikai ir ikimokyklinio ugdymo mokytojos Danutė ir Virginija vykdė dviejų savaičių trukmės sakytinės ir rašytinės kalbos projektą „Klausau, girdžiu, kuriu“. Eilėraščių mokymasis nėra tik smagus laiko leidimas, bet ir nauda. Eilėraščių mokymasis lavina atmintį, susikaupimą, taisyklingą garsų tarimą, žodžių kirčiavimo. Procesas mokantis eilėraščius nėra lengvas. Reikia sukaupti dėmesį, aptarti veikėjus, koks veiksmas vyksta, kas jame nutinka. Projekto metu vaikai susipažino su vienu seniausių poezijos žanru – mįslėmis. Ikimokyklinukams mįslės praplečia akiratį apie juos supantį pasaulį, padeda suaktyvinti dėmesį, lavina vaizduotę, kalbą, smalsumą, atmintį. Projektą pradėjome nuo knygelių vartymo, jų skaitymo ir aptarimo. Projekto metu visiems vaikams buvo suteikta galimybė sukurti savo pirmąją knygelę, sugalvoti jai pavadinimą ir ją pristatyti draugams. Kad vaikai suprastų kaip kuriama knygelė, susipažinome ir aptarėme J. Marcinkevičiaus eilėraštuką „MANO KNYGELĖS“. Į knygelės kūrimą visi vaikai įsijungė labai aktyviai ir noriai, sugalvojo knygelėms įdomius, skirtingus pavadinimus, apibendrino apie ką knygelėse bus rašoma. Vaikai kūrė knygeles apie stebuklų šalį, apie draugus, apie skaičius ir raides, gražuoles gėles, apie mišką. Džiaugėsi savo ir draugų sukurtomis spalvingomis knygomis, dalinosi įspūdžiais kaip sekėsi būti rašytojais. Daug teigiamų emocijų vaikai patyrė mindami ir patys kurdami mįsles. Mįslių atsakymus vaizdavo popieriaus lape. Į projekto vykdymą buvo įtraukti ir tėveliai. Karolio mamytė vaikams pristatė keletą eilėraštukų, kuriuos išklausę vaikai aptarė, nusakė veikėjus, sužinojo, kad eilėraštukai gali būti apie dieną ir naktį, apie mamytę ir tėvelį, apie mylimiausius gyvūnėlius. Keletą gražių ir įdomių eilėraštukų sukūrė Astijus su savo mamyte, juos užrašė ir pateikė draugams paskaityti. Daug švelnių, šiltų žodelių vaikai sukūrė ir užrašė savo mamytėms. Visi vaikai labai stengėsi ir išmoko eilėraštį MAMYTEI.

Įdomia veikla vaikams tapo gražiausių žodžių ieškojimas, daug gražių žodelių vaikai rado ir juos kopijavo. Aktyviai ir susidomėję vaikai įsijungė į žaidimą ,,Išklausyk ir pasakyk“. Visi puikiai atliko užduotį, užrašė garsus popieriaus lape ir juos kūrybingai papuošė. Vaikai sužinojo, kad užrašyti garsai tampa raidėmis. Projektas praplėtė vaikų žinias apie sakytinę ir rašytinę kalbą, suteikė galimybę kurti, vaikai sužinojo kuo eilėraščiai skiriasi nuo pasakų ir patys turėjo galimybę juos kurti, kuriuos užrašė „Sauliukų“ sukurtoje knygelėje.