STEAM veikla „Ledo paslaptys“

„Ąžuoliukų“ grupės ugdytiniai kartu su savo mokytojomis Vita Tavoriene, Ieva Skrupskelyte ir auklėtojų padėjėja Jolanta Šarauskiene eksperimentavo gamtamokslinėje STEAM veikloje ,,Ledo paslaptys“, esant palankiems žiemiškiems orams . Po atodrėkio, spūstelėjus šaltukui, lauke susiformavo įvairių formų ir dydžių ledo gabalai. Vaikai ne tik išbandė ledo slidumą bet ir tyrinėjo ledo gabalėlius. Tai buvo natūralios gamtos sukurta „Žiemos šalčio pasaka“ su lede įstrigusiais gyvosios gamtos turtais (šapeliais, purvu, smulkiais akmenukais). Grįžę į grupę, ugdytiniai patys peršviečiamose vienkartinėse stiklinėse, kūrė savo norimą „Žiemos šalčio pasaką“ iš kaštonų, giliukų, kankorėžių, džiovintų apelsinų skiltelių, šokoladinės mėtos, melisų lapelių. Veiklos metu vaikai lavino sensorinius – lytėjimo, uoslės pojūčius bei estetinį suvokimą. Kiekvieno kompozicija buvo vis kitokia, unikali ir pati gražiausia. Kompozicijos turinį vaikai užpylė vandeniu, įmerkė sulenktą siūlą ir nakčiai paliko sušalti lauke. Ryte vaikai rado sušalusias savo pačių sukurtas kompozicijas, jas vėrė ant virvės ir išpuošė čiuožyklą. Eksperimento metu vaikai išsiaiškino vandens virtimą ledu. Grupėje uostydami, liesdami ledo kubelius vaikai aiškinosi ledo savybes: bespalvis, bekvapis, šaltas, slidus, šlapias, kietas. „Ąžuoliukų“ grupės ugdytinių laukė STEAM iššūkis – pastatyti pingvinukui namą iš ledo kubelių. Vaikai SMART lentoje apžiūrėjo eskimų žiemos būstus, pastatytus iš suslėgto sniego ar ledo blokų ir patys kibo į darbą. Išbandė ir įsitikino, kad šaukštais lengviau pernešti ledo kubelį iš vienos vietos į kitą nei pincetais – žnyplėmis, tačiau pincetu – žnyplėmis galima tiksliau padėti ledo gabalėlį. Pastatytas pingvinuko namas labai trumpai visus džiugino ir pradėjo tirpti šiltoje patalpoje. Tai leido vaikams padaryti logišką išvadą – šilumoje ledas tirpsta ir virsta vandeniu. O ar galima paspartinti ledo tirpimą? Atsakymą į šį klausymą vaikai patys atrado vykdydami STEAM veiklą „Užšalę dinozaurai“. Ugdytiniai tapo super herojais, kurie turėjo kuo greičiau išlaisvinti net tris lede užšalusius dinozaurus.  Vaikai plaktuko pagalba skaldė ledą, jį tirpdė pipetėmis lašindami šiltą vandenį, berdami druską, šildydami ant šviesos stalo. Greičiausiai buvo išlaisvintas mažiausiame ledo gabale įstrigęs dinozauras.

Kai atrodė, jog jau visos ledo paslaptys atskleistos ir įmintos, netikėtai vaikai pro langą pastebėjo nuo apšvietimo lempos nutįsusį varveklį. Su ugdytiniais aiškinomės, jog varveklis taip pat ledinis tik pailgas ir smailas darinys, susiformavęs sušąlant lašančiam vandeniui. Kad vaikai lengviau tai įsivaizduotų, patys atliko eksperimentą „Varvekliai“. Ugdytiniai iš krakmolo ir vandens gaminosi skystą konsistenciją ir žaidė su ja – lašino nuo plaštakų varveklius. Kiekvieno varveklis gavosi vis kitoks: ilgas, trumpas, storas, plonas. Veikla suteikė daug džiugių emocijų.