KAIP ELGTIS KARŠTĄ VASAROS DIENĄ

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą. Ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis.

  • Esant karštam orui būkite dėmesingesni ir laikykitės rekomendacijų dažniau gerti vandens, dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, orui pralaidžius drabužius. Karščių metu svarbu dengti galvą šviesiais, kvėpuojančiais galvos dangalais. Kūno ar veido vietas, kurių pridengti neįmanoma, rekomenduojama teptis kremais nuo saulės ir taip išvengti nudegimų. Esant dideliems karščiams, prauskitės vėsesniu vandeniu arba apsišluostykite drėgnu rankšluosčiu.
  • Gerkite daug skysčių, nepriklausomai nuo fizinio aktyvumo. Ypač gerai gerti mineralizuotą vandenį, nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Vandens po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys. Venkite alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su saldikliais, nes jie skatina vandens pasišalinimą iš organizmo. Patariama vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.
  • Karšti orai traukia žmones prie vandens telkinių. Nepamirškite saugaus elgesio rekomendacijų – įkaitę nenerkite, nešokite į šaltą vandenį, visų pirma apsipratinkite kūną. Nepalikite vaikų be priežiūros net ir trumpam laikui. Taip išvengsite skaudžių nelaimių, kurių vis dar pasitaiko kiekvieną vasarą.
  • Labai svarbu kaitrią dieną automobilyje nepalikti vaikų, vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri. Patikrinkite, ar automobilyje esančios vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, nes vaikas gali nusideginti.
  • Ryte, kol dar yra vėsiau ir aplinkos oro temperatūra nebūna labai pakilusi, rekomenduojama atverti langus ir gerai išvėdinti patalpas. Šylant orui, pravartu uždaryti langus, užtraukti užuolaidas arba žaliuzes. Patalpose laikykite kambarines gėles, nes jos padeda atvėsinti kambarį. Stenkitės būti gerai vėdinamose patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Patalpose oro temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 18 °C.
  • Koks karštis pavojingas sveikatai? Žmonės karštį toleruoja skirtingai, todėl tiksliai pasakyti, kokia temperatūra gali būti pavojinga, negalima. Kai temperatūra pakilusi iki:

27 ºC – karštis. Paprastai tokia temperatūra diskomforto nesukelia.

27–34 ºC – silpnas diskomfortas.

35–39 ºC – stiprus diskomfortas. Reikėtų vengti didelio fizinio aktyvumo.

40–45 ºC – pavojus sveikatai. Reikėtų vengti buvimo lauke.

  • Tinklalapyje http://www.meteo.lt/lt kiekvieną dieną skelbiama, kokia yra ultravioletinės spinduliuotės prognozė ir kokia turėtų būti apsauga. Rekomenduojama kasdien sekti minėtą informaciją, kad žinotumėte kaip teisingai elgtis: eiti į lauką ar saugiau likti patalpoje.
  • Pajutus silpnumą, galvos svaigimą, skausmą, nerimą, intensyvų troškulį ir raumenų spazmus karščio metu, reikėtų pereiti į vėsesnę vietą. Atgaivinkite organizmą atsigerdami vandens ar vaisių sulčių. Jeigu matote, kad savijauta negerėja, nebijokite skambinti 112 ir prašyti specialistų patarimo ar pagalbos. Jei simptomai karštų dienų metu nuolat kartojasi, vertėtų kreiptis į gydytoją.

Medžiagą parengė visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Dainora Petkutė-Damašauskienė

Parengta pagal: https://sam.lrv.lt/lt/

Žodinė paieška

Teisinė forma-biudžetinė įstaiga;
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre.

K. Korsako g. 6A, LT-78359 Šiauliai
Tel. (841) 55 22 27
El.p. eglute@splius.lt

Įstaigos tipas – lopšelis-darželis
Mokomoji kalba – lietuvių
Įm. k. 190529919
Direktorė – Roberta Jankūnienė

Steigėjas

Steigėjas


© 2024 Šiaulių lopšelis-darželis „Eglutė“
NEĮGALIESIEMS